Advertentie
Advertentie
dinsdag, 31 mei 2022 19:54

Jeugdclubs trekken aan de bel: het ontbreekt aan ‘positief jeugdbeleid’

Schiedam - Zeven jeugdclubs uit Schiedam hebben gezamenlijk een brief geschreven naar de Schiedamse politici die bezig zijn met de formatie van een nieuw college. Het ontbreekt in Schiedam aan 'positief jeugdbeleid' zeggen de zeven clubs. 

De onderhandelingen voor een nieuwe college zijn eindelijk een beetje aardig op dreef en ook het jeugdbeleid staat op de agenda om te bespreken. En daar willen de clubs aandacht voor. “Schiedam kent van oudsher vooral een jeugdzorgbeleid. Dat is een beleid met een negatieve inslag, dat gericht is op kinderen en jongeren die al zijn ontspoord. Er is weinig aandacht voor de gezonde jeugd. Terwijl die aandacht juist zo belangrijk is om te voorkomen dat deze jeugd afglijdt tot problematische kinderen."

In Schiedam zijn verschillende jeugdclubs actief, zoals het Zeekadetkorps, het CJV Schiedam, speeltuin Het Speeleiland vanuit het speeltuinwerk en de Scoutinggroepen Scouting Taizé, Scouting Franciscus Lodewijkgroep, Scouting Tono-groep en Scouting BvH. Deze clubs bewegen zich op het brede terrein van jeugdbeleid. “We richten ons niet op een bepaald type kinderen en jongeren of kinderen en jongeren die problemen kennen in het opgroeien. Iedereen is welkom en het individu en zijn of haar mogelijkheden staan centraal. Onze clubs kenmerken zich doordat ze niet alleen maar een plezierige vrijetijdsbesteding bieden, maar uitgaan van een pedagogisch kader. Zonder dat de leden het beseffen leren ze heel veel”, zo stellen de clubs.

Sterfhuisconstructie

Op dit moment krijgen jeugdverenigingen nog subsidie vanuit de zogenoemde Thematafels, een subsidiemodel in het zorgdomein waarbij kleine vrijwilligersorganisaties moeten concurreren tegen grote zorginstellingen. Voorlopig krijgt o.a. de scouting nog geld via deze Thematafels, maar het is volgens Richard Spruit, van de Scouting Tono-groep, maar de vraag of dat zo blijft. “Als je moet kiezen tussen een speeltuinvereniging of aan verslavingszorg voor jongeren, dan snap ik wel waar het geld heen gaat. Een aantal jaar geleden heeft een ambtenaar opgemerkt dat we als scoutinggroep nog 2 a 3 jaar subsidie krijgen, maar daarna worden jullie weggedrukt door professionele instellingen. Als we moeten opboksen tegen professionele zorginstellingen, gaan we dat verliezen. En dan zijn we de subsidie kwijt en daarmee ook het contact en de aandacht. Dat betekent dat je in een sterfhuisconstructie zit.”

Subsidiebeleid zoals bij sport

De zeven jeugdverenigingen pleiten onder andere ook voor een nieuw subsidiebeleid voor de toekomst. De scouting kijkt met een geïnteresseerde blik naar hoe het subsidiebeleid voor sport in Schiedam geregeld is. Spruit: “We kijken stiekem een beetje naar sport. Die krijgen subsidie omdat ze sport zijn en niet omdat ze als zorginstelling worden gezien. Als je sport subsidieert omdat het sport is dan zou je voor jeugdwerk ook kunnen zeggen, we kijken naar wat jullie doen en op basis daarvan gaan we subsidie verstrekken. Waarom kan je sport wel subsidiëren omdat het sport is, maar een jeugdclub niet omdat het een jeugdclub is.”

Wethouder Jeugdwerk

De jeugdverenigingen hopen uiteindelijk op een wethouder voor jeugdverenigingen. Spruit hoopt dat de politieke partijen serieus naar dit voorstel kijken. “Of het realistisch is, ik hoop het wel, maar het zal afhangen van de politieke partijen.”

Aanstaande vrijdag gaan de verenigingen in gesprek over positief jeugdbeleid met de VVD. 

 

 

Dagelijks het laatste nieuws, de nieuwste video's en een kijkje achter de schermen bij SCHIE in je mailbox ontvangen? Schrijf je in voor onze gratis nieuwsbrief: https://bit.ly/2H7desN

Advertentie
dinsdag, 31 mei 2022 19:54

Jeugdclubs trekken aan de bel: het ontbreekt aan ‘positief jeugdbeleid’

Schiedam - Zeven jeugdclubs uit Schiedam hebben gezamenlijk een brief geschreven naar de Schiedamse politici die bezig zijn met de formatie van een nieuw college. Het ontbreekt in Schiedam aan 'positief jeugdbeleid' zeggen de zeven clubs. 

De onderhandelingen voor een nieuwe college zijn eindelijk een beetje aardig op dreef en ook het jeugdbeleid staat op de agenda om te bespreken. En daar willen de clubs aandacht voor. “Schiedam kent van oudsher vooral een jeugdzorgbeleid. Dat is een beleid met een negatieve inslag, dat gericht is op kinderen en jongeren die al zijn ontspoord. Er is weinig aandacht voor de gezonde jeugd. Terwijl die aandacht juist zo belangrijk is om te voorkomen dat deze jeugd afglijdt tot problematische kinderen."

In Schiedam zijn verschillende jeugdclubs actief, zoals het Zeekadetkorps, het CJV Schiedam, speeltuin Het Speeleiland vanuit het speeltuinwerk en de Scoutinggroepen Scouting Taizé, Scouting Franciscus Lodewijkgroep, Scouting Tono-groep en Scouting BvH. Deze clubs bewegen zich op het brede terrein van jeugdbeleid. “We richten ons niet op een bepaald type kinderen en jongeren of kinderen en jongeren die problemen kennen in het opgroeien. Iedereen is welkom en het individu en zijn of haar mogelijkheden staan centraal. Onze clubs kenmerken zich doordat ze niet alleen maar een plezierige vrijetijdsbesteding bieden, maar uitgaan van een pedagogisch kader. Zonder dat de leden het beseffen leren ze heel veel”, zo stellen de clubs.

Sterfhuisconstructie

Op dit moment krijgen jeugdverenigingen nog subsidie vanuit de zogenoemde Thematafels, een subsidiemodel in het zorgdomein waarbij kleine vrijwilligersorganisaties moeten concurreren tegen grote zorginstellingen. Voorlopig krijgt o.a. de scouting nog geld via deze Thematafels, maar het is volgens Richard Spruit, van de Scouting Tono-groep, maar de vraag of dat zo blijft. “Als je moet kiezen tussen een speeltuinvereniging of aan verslavingszorg voor jongeren, dan snap ik wel waar het geld heen gaat. Een aantal jaar geleden heeft een ambtenaar opgemerkt dat we als scoutinggroep nog 2 a 3 jaar subsidie krijgen, maar daarna worden jullie weggedrukt door professionele instellingen. Als we moeten opboksen tegen professionele zorginstellingen, gaan we dat verliezen. En dan zijn we de subsidie kwijt en daarmee ook het contact en de aandacht. Dat betekent dat je in een sterfhuisconstructie zit.”

Subsidiebeleid zoals bij sport

De zeven jeugdverenigingen pleiten onder andere ook voor een nieuw subsidiebeleid voor de toekomst. De scouting kijkt met een geïnteresseerde blik naar hoe het subsidiebeleid voor sport in Schiedam geregeld is. Spruit: “We kijken stiekem een beetje naar sport. Die krijgen subsidie omdat ze sport zijn en niet omdat ze als zorginstelling worden gezien. Als je sport subsidieert omdat het sport is dan zou je voor jeugdwerk ook kunnen zeggen, we kijken naar wat jullie doen en op basis daarvan gaan we subsidie verstrekken. Waarom kan je sport wel subsidiëren omdat het sport is, maar een jeugdclub niet omdat het een jeugdclub is.”

Wethouder Jeugdwerk

De jeugdverenigingen hopen uiteindelijk op een wethouder voor jeugdverenigingen. Spruit hoopt dat de politieke partijen serieus naar dit voorstel kijken. “Of het realistisch is, ik hoop het wel, maar het zal afhangen van de politieke partijen.”

Aanstaande vrijdag gaan de verenigingen in gesprek over positief jeugdbeleid met de VVD. 

 

 

Dagelijks het laatste nieuws, de nieuwste video's en een kijkje achter de schermen bij SCHIE in je mailbox ontvangen? Schrijf je in voor onze gratis nieuwsbrief: https://bit.ly/2H7desN